جرم گیری دندان چیست و آیا مضرر می باشد؟

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | ژانویه 14th, 2020

زمانی که شما به سلامت دندان های خود اهمیت نمیدهید و بعد از وعده های غذایی مسواک نمی زنید پس از گذشت زمان لایه ای از مواد غذایی بر روی دندان ها یتان می نشیند. این لایه بسیار نازک و غیر قابل رویت همان جرم هایی می باشند که در ابتدا بی خطر هستند و ظاهر دندان را به هیچ عنوان از تغییر شکل نمیدهند اما تنها کافی است که چند روزی از عمر این لایه های نازک گذر کند. کم کم دهان شروع به ایجاد بوی بد میکند مواد غذایی که حالا دیگر چندان هم غذایی نیستند تبدیل به اسیدهایی می شوند که باعث ایجاد حفره در دندان خواهند شد و دندان ها اصطلاحا کرم خورده می شوند.
ریشه ی واژه جرم گیری دندان نیزاز همین جا می آید. اگر چند روز مسواک زده نشود و لایه های عذایی روی دندان جمع شوند، با زدن مسواک همه آنها از بین خواهند رفت، اما اگر فاصله زمانی و عمر این لایه ها از چند ماه و یا چند سال گذر کند، دیگر به راحتی نمی شود آنها را از بین برد. به طوری که زردی آنها بر روی دندان باقی می ماند و ظاهری زشت به وجود خواهد آورد.
از جمله مواردی که افراد در مراقبت از دندان های خود کم کاری میکنند، موارد دیگری نیز به این مشکل گرفتار می شوند. کسانی که مصرف کننده دخانیات هستند نیز بسیار بیشتر از سایر افراد به جرم گیری دندان نیاز خواهند داشت. همچینین کسانی که بیش از اندازه چای مصرف میکنند نیز به جرم دندان مبتلا می شوند.
علاوه بر مواد غذایی مصرفی شما، حتی خود بزاق دهان نیز سبب افزایش جرم بر روی دندان ها می شود. بنابر این اگر حتی برای مدتی غذا هم نخوریم، باز هم جرم ها بر روی دندان ها می نشینند.بیشتر

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان در واقع عبارتست از پاکسازی دندان‌ها با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی یا دستگاه فراصوت (اولتراسونیک) که به فرآیند جرمگیری دندان کمک خواهد کرد. جرم گیری دندان، سطح دندان را تمیز میکند و زبری آن را رفع مینماید.

حتی با وجود بهترین بهداشت دهان در بعضی افراد، باکتریهایی در دهان هستند که همراه با پروتیینها و باقیمانده مواد غذایی، لایه نازکی با عنوان پلاک دندانی را بر روی دندانها تشکیل میدهند.

اما گر این پلاکها پاکسازی نشوند، کم کم حالت آهکی پیدا میکنند و جرم تشکیل می دهند. این تصور که جرم گیری مینای دندان را ازبین خواهد برد ناشی از همین تفکر است که فرد جرم را بخشی از دندان خود در نظر میگیرد.بیشتر

کلمات کلیدی :مضرات جرم گیری دندان


ارسال پاسخ