دندان پزشکی در بارداری و مضرات آن

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | ژانویه 14th, 2020

دندانپزشکی در دوران بارداری زمان بسیار حساسی برای مادر و جنین می باشد و باید به تمام فعالیت ها در این دوره حساس شویم.

این فعالیت ها به دلیل استفاده از داروهای بی حسی و رادیوگرافی به شدت برای جنین مضر خواهند بود و در صورت نیاز شدید به درمان باید با متخصص زنان مشورت و از او اجازه درمان بگیرید.

مشکلات و آسیب های دهان و دندان در بین زنان باردار بیشتر از بقیه دوران زندگی آن ها نمود پیدا میکند ،این مشکلات در لثه و دندان های مادران باردار می تواند به علت تغییرات هورمونی در بدنشان باشد، اما همواره باید توجه داشت که بر خلاف تصورات اشتباه مردم، بارداری باعث ضعف و پوسیدگی دندان ها نخواهد شد، بلکه رعایت نکردن بهداشت به علت بی حوصلگی و خستگی در دوران بارداری و تغذیه نادرست قبل و بعد از بارداری باعث بروز تمامی این مشکلات خواهدشد.

دندان پزشک مجرب در شمال تهران

نکات مهم در مراقبت دندان ها دوران بارداری

-حتما به دندانپزشک خوداطلاع دهید که باردار هستید. برای احتیاط از درمانهای دندانی در سه ماهه اول و نیمه دوم سه ماهه سوم بارداری تا حد ممکن دوری شود، (به جز در موارد اورژانسی). بیشتر دراین ایام، دورانهای حساس و بحرانی در رشد و تکامل کودک می باشند و تصمیم عاقلانه دوری از قرار گیری مادر در معرض اقدامات دندانی باشد که به هر شکل ممکن است بر رشد و تکامل کودک تاثیر بگذارند اما مراقبت دندانی معمول را در سه ماهه دوم میتوان انجام داد.اما همه کارهای دندانی که قابل تعویق هستند باید تا پس از زایمان انجام نشوند.

-از قرار گرفتن در معرض پرتوی ایکس دندانی در دوران بارداری اجتناب نمایید. اگر پرتوی ایکس برایتان ضروری است (مثلا در موارد اورژانسی) دندان پزشک باید نهایت احتیاط را در نظر بگیرد تا مادر و فرزند ایمن باشند. پیشرفت تکنولوژی امروزی پرتوی ایکس را بسیار کم خطر تر از گذشته ساخته است.

-مراجعه دوره ای خود را به خاطر بارداری عقب نیندازید. چرا که حال بیشتر از هر زمان دیگر معاینات منظم لثه برای شما مهم است چون بارداری موجب تغییرات هورمونی شده که شما را در خطر بیماریهای لثه و ژینژیویت (التهاب لثه) قرار خواهد داد. توجه خاصی به هر نوع تغییر در وضعیت لثه ها در دوران بارداری داشته باشید. اگر در دوران بارداری لثه تان حساس شده یا تورم و یا خونریزی دارد به دندان پزشک یا متخصص بیماریهای لثه هر چه سریعترمراجعه نمایید.

– بهداشت دهان را با دقت بیش از پیش رعایت نمایید تا از احتمال بروز مشکلات دهان و دندان در ایام بارداری جلوگیری کنید.

اما در نهایت پیشنهاد ما به شما این است که پیش از اقدام به بارداری تمامی مشکلات دندان های خود را رفع نمایید و بدون استرس و با خیالی آسوده این ایام را سپری کنید.

دندانپزشکی در شرق تهران

ارسال پاسخ