علت سیاه شدن دندان ها چیست؟

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | ژانویه 7th, 2020

زمانیکه دندانها از درون دچار آسیب شده باشند ممکن است به رنگ سیاه تغییر رنگ پیدا کنند. شایع ترین دلیل سیاه شدن دندان ها در این گونه موارد پوسیدگی های درونی دندان ها و یا حفره ها می باشند. برای مثال ، یک عفونت مینا یا دندان مرده ممکن است باعث سیاه شدن دندان ها بشود. پوسیدگی از داخل شروع خواهد شد و راه خود را به سطح دندان باز می کند. رنگ سیاه دندان ممکن است ابتدا در برخی نقاط ظاهر شده و در نهایت در صورت عدم رسیدگی به آن، کل دندان را از بین برده و رنگ آن را سیاه کند.

همچنین موارد دیگری نیز میتوانند باعث تغییر رنگ دندان ها باشند مانند:

  • مصرف دائمی غذا‌ها تیره رنگ مانند قهوه
  • استفاده از برخی از خمیردندان ها
  • مصرف برخی مکمل ها مانند آهن مایع
  • استعمال دخانیات نیز از جمله این موراد می باشد.


علائم سیاه شدن دندان:

وقتی یک دندان به سرعت از رنگ روشن به رنگ تیره و یا کاملا سیاه تبدیل میشود به هیچ وجه نرمال نخواهد بود. اما پس از آنکه دندان شروع به سیاه شدن کند ، نشانه های دیگری نیز پدیدار می‌شوند.

در ایتدا ممکن است یک نقطه یا لکه قهوه‌ای یا خاکستری نمود پیدا کند. اما با گذشت زمان، این نقاط قهوه‌ای سیاه خواهند شد. در موارد دیگری احتمالا نیز نقاط کوچک تیره‌ای در سطح دندان ایجاد شود که بعدا کل سطح دندان را فرا گیرند. این نقاط کوچک سیاه اغلب در نزدیکی خط لثه پدیدار خواهند شد،البته توجه کنید در کودکان داشتن دندان های سیاه بسیار معمولی می باشد.

اما هنگامی که رسوبات باعث سیاه شدن دندان باشند، احتمالا در خارج از دندان آسیاب یا داخل دندان‌های جلو متوجه تغییر رنگ و سیاه شدن دندان‌ها خواهد شد. رسوبات تا زمانی که باعث ایجاد لکه‌های سیاه بر روی دندان شوند ادامه دار خواهند بود. در این موارد، لکه‌ها شاید به مینای دندان‌ها نیز برسند و آسیب را تا آن محل تشدید کنند.

دندانپزشکی در محدوده ی میرداماد تهران

کلمات کلیدی : سیاه شدن دندان ها – علت سیاه شدن دندان ها -تغییر رنگ دندان ها – آسیب دیدگی مینای دندان ها و سیاه شدن آن ها

ارسال پاسخ